Polecamy rowerowe wycieczki Szlakiem Doliny Małej Panwi przez Krainę Dinozaurów.
Wiejski charakter naszej wsi i okolicznych przysiółków skłania do długich spacerów i obcowania z okalającą nas przyrodą. Zapraszamy amatorów turystyki rowerowej oraz Nordic Walking.
W naszym gospodarstwie można popływać w stawie na wszystkim co nie posiada silnika, który zakłóciłby spokojne życie naszych rybek.
Zapraszamy do zakupów naszych produktów regionalnych. W swoim gospodarstwie zajmujemy się hodowlą karpia i pstrąga. Bardzo chętnie przygotowuję dla naszych gości dania rybne.
Oprócz rybek w Kadłubie można zakupić miody i wszelakie produkty pochodzenia pszczelego. Pani Małgorzata Tarara i jej Pasieka Leśne Skrzaty ma w swojej ofercie bogatą gamę tych produktów.
Nie sposób wspomnieć już o wsławionych serach kozich i krowich od pani Aleksandry Wierszak. Szeroki asortyment serów podpuszczkowych, wędzonych naturalnie, z dodatkami napewno zaspokoi niejedne podniebienie.
Nasze produkty regionalne posiadają certyfikowany znak Opolskie ze Smakiem oraz Oleski Koszyk.
Serwujemy je na śniadania dla gości naszego gospodarstwa.
WOLNOŚĆ ZAPISANA W NIEZWYKŁYCH DOKUMENTACH
Marianna Dylina
Powstanie Kadłuba Wielkiego (Wolnego) i okolicznych wsi wiąże się z okresem rozdrobnienia dzielnicowego. Ludność, które osiadła na tym terenie we wczesnym średniowieczu używa do dziś dialektu śląskiego należącego do grupy mazurzących gwar powiatu oleskiego. Nazwa wsi pochodzi od starośląskiego słowa „kadłub”. które (imacza między burymi -źródełko obłożone wydrążonym pniem”. W najstarszym, pochodzącym z 17 listopada 1295 n, znanym dokumencie, który dotyczy Kadłuba Wolnego mówi się o „Kadlup que Pruscovici” czyli o „Kadłubie Pruszkowski”. W tym roku biskup Jan z Wrocławia, dokonując w Opolu fundacji nowego kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża, wymienia źródło dochodów. z których ma być on zbudowany. Podaje on, że wsie Łąka oraz. Kadłub Pruszkowski powinny bez ujmy dla dziesięciny, dostarczać na stół biskupi zwierzynę łowną oraz przekazywać cło drogowe z dziewiątej rogatki na drodze do Opola. Nasi przodkowie przyczynili się więc do budowy kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża, dzisiejszej opolskiej katedry. Przełomową datą w historii wsi był 5 kwietnia 1605 r, wtorek po niedzieli palmowej.
W obecności świadków: Krzysztofa Hoff, pana na Osiccku i proboszcza z Zębowie. Bambusa doszło wtedy do transakcji między stolnikiein, panem Janem von Bess (jednym z zaufanych dworzan cesarza rzymskiego Rudolfa II z rodu Habsburgów) a gminą i estym ogoleni wsi Kadłub Wielki. Stolnik sprzedał siedmiu chłopom. swoim poddany:11..1y posiadany przez siebie w Kadłubie majątek rycerski. zwalniając jednocześnie z poddaństwa swoich dotychczasowych poddanych waz z wszelkimi prawami. jakie nad nimi posiadał. Na zakupiony przez siedmiu kmieci majątek składały się: lasy, karczma. pastwiska, młyny, tartak. stawy, folwarki, łąki i pola. Wymienione części składowe wspólne, majątku wypuszczano w dzierżawę, na wyjątkiem lasów i pastwisk, które miały pozostać Non wspólnym władaniu właścicieli. W ten sposób w Kadłubie Wolnym powstała pierwsza w Europie spółka leśna: wspólne gospodarstwo leśne. Umowę zatwierdzał akt kupna z 5 kwietnia 1605 O. spisany w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, w języku staroczeskim.
Podpisał go i zawiesił na niej swą pieczęć Jan Bess, a nie posiadający swoich pieczęci mieszkańcy Kadłuba poprosili o jej podpisanie i opatrzenie pieczęciami w ich imieniu przedstawicieli szlachty. Dongi dokument to potwierdzenie umowy wystawione w Opolu przez kancelarię Księstwa Opolsko-Raciborskiego 13 grudnia 1605 r. Dokumenty umieszczono w dębowej skrzyni. która jest przechowywana przez mieszkańców wsi Kadłub Wolny do dziś. Wraz z wykupieniem się z poddaństwa i z odkupieniem majątku rycerskiego powstała w Kadłubie spółka leśna, zarządzana przez udziałowców – fenomen w dziejach śląskiej i europejskiej spółdzielczości.
Na terenie gospodarstwa stoi młyn z początków XX wieku, który jeszcze kilkanaście lat po II wojnie światowej służył miejscowej ludności.
Amatorów historycznych wydarzeń przyciąga bogata historia wsi Kadłub Wolny. Mieszkańcy tej wioski jako pierwsi w Europie wykupili się w roku 1605 z poddaństwa. To swoista perełka na skalę europejską. W Kadłubie Wolnym działa do chwili obecnej Wspólnota Lasów Chłopskich i Wspólnota Karczmy. Doskonale zachowały się dokumenty z tego okresu, które przechowywane są w tej samej dębowej skrzyni i w tym samym od 400-stu lat domu. Wieś ta jest zwana od wieków jako wspólnota ludzi wolnych.
W 2012 roku w Kadłubie Wolnym została otwarta Multimedialna Izba Regionalna, której zadaniem jest promowanie i popularyzowanie bogatej historii Kadłuba Wolnego, jak również zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego.
Jest to basen odkryty z wieloma atrakcjami wodnymi:
Jest także niecka basenowa dla dzieci z atrakcjami wodnymi: 2 jeże wodne, dzwonek wodny, 2 zjeżdżalnie typu słonik oraz pochylnia o nachyleniu 14 stopni.
Krasiejów jest najstarszą miejscowością gminy Ozimek, pierwsza wzmianka na jego temat pochodzi z roku 1292. Jest oddalony od naszego gospodarstwa o około 14km.
Niewątpliwie odkrycie paleontologiczne, jakiego dokonano w pobliskim Krasiejowie, na terenie nieczynnej już kopalni iłów w Krasiejowie. stało się największą atrakcją turystyczną Opolszczyzny. W trakcie badań paleontologicznych odkryto wiele skamieniałych szczątków kostnych, odnaleziono skamieniałe kości dinozaurów, odkryto najstarsze w świecie szczątki gadów, płazów i zwierząt pokrewnych dinozaurom, pochodzące sprzed 230 milionów lat. W roku 2001 prof. Jerzy Dzik z Instytutu Paleobiologii PAN dokonał odkrycia trzech kompletnych szkieletów nieznanego dotąd gatunku dinozaura i nazwał go Silesaurus opolensis (śląski jaszczur z Opola). Jurapark w Krasiejowie to nie tylko ciekawa i inspirująca lekcja historii, ale również mnóstwo zabawy i rozrywki. Na zwiedzających czeka moc atrakcji począwszy od tunelu czasu, gdzie w niezwykłej kapsule czasu przenosimy się w podróż przez miliardy lat trwania Wrzechświata, przez pobyt w niebywałym oceanarium, gdzie „oko w oko” możesz stanąć z gatunkami, które żyły na Ziemi miliony lat temu, aż do ścieżki edukacyjnej i pawilonu paleontologicznego. Ponadto dinopark oferuję także mnóstwo rozrywki, poprzez plac zabaw, kino emocji i cinema 3D, oceanarium jak również warsztaty paleontologiczne. To świetna zabawa dla każdego! Obok Parku nauki i rozrywki, niedawno powstał też nowoczesny Park Ewolucji. Technologia cyfrowa i rzeczywistość fizyczna miesza się tutaj w takim stopniu, że będziecie Państwo mieli trudność w ich odróżnieniu. Czasem może aż zakręcić się w głowie. Przygotujcie się na sporą masę doznań i zastrzyk wiedzy o nas samych. Wasza przygoda zacznie się 66 milionów lat temu, kiedy życie na Ziemi zostało niemalże zgładzone…
Opolskie Zoo leży na Półwyspie Bolko i choć to samo centrum dużego miasta stanowi oazę spokoju i relaksu. Powstało w latach 30-tych XX wieku, ale dziś wydaje się bardzo nowoczesne a przy tym również i naturalne, to dlatego że musiało odrodzić się na nowo w 1997 po powodzi miasta.
Opolskie Zoo zajmuję powierzchnię 20 hektarów i hoduje ponad 1000 zwierząt, reprezentujących ponad 200 gatunków z całego świata.
Poza tradycyjnymi wybiegami Zoo oferuje plac zabaw, jako przerywnik dla dzieci, Mini ZOO w którym młode zwierzęta biegają luźno wśród ludzi oraz ciekawe fokarium. Można także odwiedzić niecodzienną wystawę stawonogów.